Prairie Sounds Festival Award Winners 2018

Jessica Ramachandran – Sarabande in D minor
Winner of:  Medal Class PK2301, Baroque, Grade 6
Sponsored by:  Richardson Pioneer

 
Chloe Maendel – Pebbles         
Winner of:  Best Solo Spoken Poetry, 20th/21stCentury, Grade 3
Sponsored by:  E + R Furnishings and Millwork
  

Landra Waldner – The Marrog
Winner of:  Best Solo Spoken Poetry, 20th/21stCentury, Grade 5-6
Sponsored by:  E + R Furnishings and Millwork


Liam Rice – Bourree in F major
Winner of:  Medal Class PK2351, Baroque, Grade 7
Sponsored by:  Hans and Diane Stasiuk
Recommended for Provincials
Intermediate Level, Piano, Classical


Yuvan Ramachandran – The Red Caboose
Winner of:  Best Performance, Voice, Non-Musical Theatre, Solo or Duet
Sponsored by:  MNP LLP


Rudy Waldner – Something Big Has Been Here 
Winner of:  Best Solo Spoken Poetry, 20th/21stCentury, Grade 1
Sponsored by:  Better Air Manufacturing


Bethany Sauereisen – Menuet in D minor
Winner of:  Medal Class K2201, Baroque, Grade 4
Sponsored by:  Portage Co-op
Recommended for Provincials
Preliminary Level, Piano, Classical


Annabelle Lautenschlaeger – Country Dance
Winner of:  Musicianship Award Grade 1-2
Sponsored by:  Richardson Pioneer


Stephan Waldner – Clean Gene
Winner of:  Fairholme Colony Speech Arts Award
Sponsored by:  Fairholme Colony
Recommended for Provincials
Poetry and Prose, Grade 7-9


Tunika Appah – Sunset in Rio
Winner of:  Musicianship Award Grade 3-6
Sponsored by:  Catholic Women’s League
Recommended for Provincials
Junior Level, Piano, Classical


Arishya Aggarwal – The Stars Are With the Voyager
Winner of:  Most Promising Vocal Performance, 13 and Over
Sponsored by:  Songbird Memorial Award


Jessica Ramachandran – Sonatina in A minor
Winner of:  Scholarship Class PK2305, Sonata, Grade 6
Sponsored by:  Catholic Women’s League
Recommended for Provincials

Junior Level, Piano, Classical

Ava Waldner – Sick Days
Winner of:  Best Solo Spoken Poetry, 20th/21stCentury, Grade 2
Sponsored by:  MNP LLP 


Sydney Soroka – Consolation op. 30 #3
Winner of:  Festival Award for Provincials
Sponsored by:  Hans and Diane Stasiuk
Recommended for Provincials
Intermediate Level, Piano, Classical


Marcus Hofer – High Flight
Winner of:  Best Solo Spoken Poetry, Classical, Grade 4-9
Sponsored by:  Catholic Women’s League

Gareth Rice – Nocturne in E minor op. 72 #1
Winner of:  Romantic/French Piano Solo Class, Grade 6 - Adult
Sponsored by:  Alpha Delta Kappa

Amy Bell – Variations on a Russian Folk Song
Winner of:  20th/21st Century Piano Solo Class, Grade 2-6
Sponsored by:  Stride Credit Union
Recommended for Provincials
Preliminary Level, Piano, Classical


Jenna Waldner – The Queen Bee
Winner of:  Best Solo Spoken Poetry, 20th/21st Century, Kindergarten
Sponsored by:  Better Air Manufacturing


Jessica Ramachandran – Count the Stars
Winner of:  Canadian Composers Class, Beginner-Grade 6
Sponsored by:  Dr. Hans Stasiuk
Recommended for Provincials
Junior Level, Piano, Canadian Composers


Kadynce Stobie – Etude in C op. 261 #81
Winner of:  Study Class, Grade 2-7
Sponsored by:  Stride Credit Union


Nolan Waldner – Talking
Winner of:  Best Solo Spoken Poetry, 20th/21st Century, Grade 8-9
Sponsored by:  Better Air Manufacturing


Ivory Bueckert – Russian Sailor Dance
Winner of:  Most Promising Beginner Pianist
Sponsored by:  Hans and Diane Stasiuk


Christiana Waldner – Not That         
Winner of:  Best Solo Spoken Poetry, Classical, Grade 1-3
Sponsored by:  Better Air Manufacturing


Jessica Ramachandran – Gia la notte s’avvicina
Winner of:  Most Promising Vocal Performance, 12 and Under
Sponsored by:  Portage Co-op


Liam Rice – Sonatina in D major
Winner of:  Scholarship Class PK2354, Sonata, Grade 7
Sponsored by:  Stride Credit Union


Tessa Waldner – The New Teacher
Winner of:  Best Solo Reading, Prose, Grade 1-9
Sponsored by:  Sobey’s
Recommended for Provincials
Poetry and Prose, Grade 4-6


Gareth Rice – Rondo in D major
Winner of:  Scholarship Class PK2505, Sonata, Grade 10
Sponsored by:  Omega Funeral Home


Yuvan Ramachandran – Snake Charmer
Winner of:  Most Promising Beginner Pianist
Sponsored by:  Hans and Diane Stasiuk


Paige Griffin – Menuet en Rondeau
Winner of:  Medal Class PK2101, Baroque, Grade 2
Sponsored by:  Portage Co-Op


Sasha Maendel – In Winter
Winner of:  Best Own Written Creative Poetry
Sponsored by:  Sobey’s


Amy Bell – If I Only Had a Brain
Winner of:  Best Musical Theatre Performance – 16 and Under
Sponsored by:  Portage Toyota & RV


Ava Waldner – Unscratchable Itch
Winner of:  Best Solo Spoken Poetry, 20th/21st Century, Grade 4
Sponsored by:  McKenzie’s Portage Funeral Chapel
Recommended for Provincials
Poetry and Prose, Grade 4-6


Jessica Ramachandran – Clean Gene
Winner of:  Best Solo Spoken Poetry, 20th/21st Century, Grade 7
Sponsored by:  Sobey’s
Recommended for Provincials
Poetry and Prose, Grade 7-9
Prepared and Impromptu Speech, Grade 7-9


Kadynce Stobie – Gavotte in 6 HWV 491
Winner of:  Medal Class PK2151, Baroque, Grade 3
Sponsored by:  Craig Dunn Motors


Cheyenne Wollmann – Friend or Foe
Winner of:  Best Solo Spoken Poetry, Can/MB/Own Choice, Grade 1-9
Sponsored by:  Alpha Delta Kappa


Chad Melnic – Sonatina in C major
Winner of:  Scholarship Class K2155, Sonata, Grade 3
Sponsored by:  Richardson Pioneer


Arishya Aggarwal – Domestic Violence
Winner of:  Best Public Speaking, Prepared Speech 
Sponsored by:  Canadian Federation of University Women
Recommended for Provincials
Prepared and Impromptu Speech, Grade 10-12


Ty Lernowicz – Elege op. 3 #1
Winner of:  Musicianship Award Grade 7-10
Sponsored by:  Dr. Mike Sullivan Dental Corp.
Recommended for Provincials
Advanced Level, Piano, Classical and W. A. Mozart Class


Gareth Rice – Prelude & Fugue in D minor
Winner of:  Medal Class PK2501/PK2502/PK2503, Baroque, Grade 10
Sponsored by:  McKenzie’s Portage Funeral Chapel
Recommended for Provincials
Advanced Level, Piano, Classical


Yellowquill School

Winner of:  Most Promising Choral Performance
Sponsored by:  Craig Dunn Motors



Thank you everyone for your hard work and good luck on your exams.